واکسن کرونا میدان مغناطیسی ایجاد نمی‌کند.

واکسن کرونا میدان مغناطیسی ندارد

همزمان با عرضه‌ی عمومی واکسن کووید ۱۹ در ایران، بسیاری از دریافت‌کنندگان واکسن ادعا می‌کنند که پس از تزریق تحت‌تاثیر میدان مغناطیسی قرار گرفته‌اند و ماده‌های مبتنی با فلز را به بدن خود جذب می‌کنند، با این‌حال تولید‌کنندگان مختلف واکسن‌‌های کرونا در بیانیه‌هایی به‌وضوح اعلام کردند که این ادعا صحت ندارد و هیچ‌یک از ماده‌های به‌کار گرفته‌شده در واکسن کرونا توانایی ایجاد میدان مغناطیسی را ندارند.
اما ویدیوهای شبکه اجتماعی چیز دیگری می‌گوید، بعضی‌ها که پس از تزریق واکسن کرونا در یک ویدیو کوتاه نشان می‌دهند که ابزاری مانند قشق یا چنگال فلزی به بدن آن‌ها جذب می‌شود و همین کار باعث‌شده تا بسیاری از افراد تحت‌تاثیر شایعه‌های مجازی قرار بگیرند و از تزریق واکسن کرونا منصرف شوند.

همه‌ی ما می‌توانیم با یک نگاه علمی ادعای ایجاد میدان مغناطیسی پس از تزریق واکسن کرونا را رد کنیم، اما برای این‌که دلایل کافی داشته باشیم باید نظر یک متخصص را بپرسیم؛ به همین دلیل ما سعی می‌کنیم با طرح چند پرسش ساده از دکتر امیر قائمی (دبیر انجمن ویروس‌شناسی ایران و استادیار انستیتو پاستور ایران) موضوع را شفاف کنیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

امیر قائمی با حضور در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو درباره شایعه‌ی واکسن‌های آهن‌ربایی گفت: موادی که ترکیبات واکسن را می‌سازند، مولکول‌های زیستی هستند که در بسیاری از داروها و مواد غذایی وجود دارند حتی بیشتر این ماده در شیر خشک هم می‌تواند وجود داشته باشد.

استادیار انستیتو پاستور ایران با اشاره به‌این‌که ادعای آهن‌ربایی شدن بدن بعد از تزریق واکسن کورنا خنده‌دار و غیرعلمی است، تاکید داشت: واکسن نمی‌تواند میدان مغناطیسی ایجاد کند.

وی با بیان این‌که آلومینیوم تنها ترکیبِ شبه فلزی است که می‌تواند در برخی از واکسن‌ها استفاده شود، عنوان کرد: واکسن کرونا ترکیب آلومینیوم ندارد.

امیر قائمی با اشاره به‌این‌که بدن برخی افراد از اساس ظرفیت ایجاد میدان مغناطیسی دارد، گفت: ویدیوهایی که در فضای مجازی به آهن‌ربایی بودن واکسن کرونا اشاره می‌کنند، در حد شوخی هستند و فقط با هدف دیده شدنِ در فضای مجازی منتشر می‌شود.

 

انتهای پیام/

دسته‌بندی نوشته‌ها
نوشته‌های مرتبط